HOLLANDA'DA ÜNİVERSİTE

Eğitim düzeyi çok yüksek ülkelerden biri olan Hollanda, ünlü firmalara da ev sahipliği yapması sebebiyle ekonomik olarak dünyanın en güçlü ülkelerinden biridir. Bir çok farklı kültürden insanların bulunduğu bir ülkedir.

Lisans ve yüksek lisans alanlarında kendi dili haricinde İngilizce olarak eğitim veren Hollanda, yıllar içerisinde uluslararası öğrencilerin popüler bir destinasyonu olmuştur. Aynı zamanda  eğitim kalitesi yüksek ve zengin bir ülke olması da Holllanda’da da eğitimi cazip kılmaktadır.

Yaşamın öğrenciler açısından uygun maliyetli olması Hollanda’yı öğrenciler tarafından avantajlı konuma getirmektedir.

Dünya sıralamalarında iyi dereceler almış üniversitelerde uygun fiyatlara lisans veya yüksek lisans yapma fırsatı öğrencilerimizin Hollanda’yı tercih etmelerinde büyük rol oynamaktadır.

Hollanda’da öğrenciyken çalışabilirsiniz

Öğrenci vizesi ile haftada 10 saate kadar part-time, yaz dönemi ve full-time olarak çalışabilirler. Aynı zamanda lisans veya yükseklisans yapan öğrenciler, mezuniyet sonrası, Hollanda’da 12 aya kadar kalıp buldukları işlerde çalışabilirler.

Hollanda’da Eğitim Sistemi:

Hollanda’da iki tip üniversite bulunur:

  • Araştırma üniversiteleri (research universities)
  • uygulamalı bilimler üniversiteleri ( applied science universities).

Seçeceğiniz mesleğe göre ve teorik bir eğitim istemeniz durumunda gideceğiniz üniversiteler farklılık göstermektedir.

Araştırma Üniversitelerinde teorik ve nispeten daha ağır bir eğitim sunulur. Genellikle lisans eğitimleri 3 yıl sürelidir. Meslek konusunda ne istediğine karar veren öğrenciler için  uygulamalı bilimler üniversiteleri daha uygun olacaktır.

  • Araştırma Üniversiteleri’nde lisans programları 3 yılda tamamlanırken, Bachelor of Science (BSc) ve Bachelor Of Arts (BA) olarak iki programdan oluşur. Master programları ise Master of Science (MSc) ve Master of Arts (MA) olarak ikiye ayrılır ve eğitim alacağınız bölüme göre bir ya da iki yıl sürer. Doktora programlarının süresi ise 4 yıldır. Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri’nde ise ön lisans programları 2 yıl, lisans programları 4 yıl ve master programları ise bir ya da iki yıl sürermektedir.